Home / Blogs / Dundertale / Fra Kurt Dunders Apokryfe Skrifter: Den fembenede Gris

Fra Kurt Dunders Apokryfe Skrifter: Den fembenede Gris

Når man laver tegneserier, er det ikke alle historier, der ender med at blive udgivet (eller bare færdige). “Kurt Dunder og Den fembenede Gris” er en af de ufuldendte Kurt Dunder historier, der frister en tilværelse i skrivebordsskuffen. Omkring 1987 skulle Nikoline Werdelins stribe “Cafe” holde sommerferie. Politiken bad mig komme med et forslag til en sommerstribe og jeg lavede synopsen til denne historie om en ø fuld af gensplejsede dyr og gale videnskabsmænd og tegnede de første 11 striber. Historien starter meget stemningsfuldt med et tordenvejr. Kurt Dunder henter sine feriebilleder hos fotohandleren (det gjorde man dengang) men får ved en fejltagelse en forkert pakke fotos med. Kurt skygges hele vejen hjem til sin taglejlighed af en skummel personage, og efter at sat gåsestegen i ovnen (Kurt venter Bill til middag) dukker en af Kurts gamle studiekammerater op. Han er ramt af en mystisk sygdom og fortæller en utrolig historie… her er vi allerede midt på side 3.
Jeg var til et møde på Politiken og viste resultatet af mit arbejde, men Herbert Pundik ville hellere have endnu et afsnit af Stakkels forældreløse Anna, så jeg fik 6 flasker rødvin for ulejligheden. Det var dengang, det stadig var godt betalt at lave tegneserier (og aviser).

“Kurt Dunder: De apokryfe Skrifter” er en eksklusiv luksushardcover på 36 sider, der samler alle de droppede historier, tilløb, side 1’er, bortredigerede sider og KD-illustrationer udført i andre sammenhænge end Kurt Dunder albummene.
Bogen er i hardcover albumformat med ægte forsats og imiteret halvlæderryg og trykt på fornemt, glittet fotopapir i fornem tysk kvalitet og er efter sideprisen den til dato dyreste, danske tegneserieudgivelse!
Værket indeholder aldrig før offentliggjorte sider fra de indtil nu ukendte Kurt Dunder historier “Kurt Dunder i Barokko”, “Spåkage-mysteriet”, “Den fembenede Gris” og “Kurt Dunder og Marianergraven”. Et must for alle ægte Kurt Dunder fans! Værket koster kr. 425,00 og kan kun erhverves ved personligt fremmøde til en signering med Frank Madsen.